Inne książki tego autora

Anoda i Katoda. Tom I

Melchior Wańkowicz

Anoda i katoda. Tom II

Melchior Wańkowicz

Bitwa o Monte Cassino

Melchior Wańkowicz

Karafka La Fontaine'a tom I

Melchior Wańkowicz

Karafka La Fontaine'a tom II

Melchior Wańkowicz
Dzieje rodziny Korzeniewskich. Drogą do Urzędowa. Reportaże z Wołynia. Od Stołpców po Kair

Kategoria: Melchior Wańkowicz. Dzieła
Podziel się:
e-book 34,90 zł
e-book 34,90 zł
Nasza cena: 34,90 zł Cena detaliczna: 47,20 zł
ISBN: 978-83-8069-970-0
Format: epub, mobi
W sprzedaży od: 26-09-2018
Wysyłamy natychmiast
W VIII tomie dzieł Melchiora Wańkowicza znalazły się utwory, w których autor reporterskiego arcydzieła "Bitwy o Monte Cassino" kreśli "panoramę losu polskiego" ("Dzieje rodziny Korzeniewskich", "Drogą do Urzędowa", "Od Stołpców po Kair"). Niewątpliwym atutem tego zbioru są po raz pierwszy publikowane materiały z archiwum autora: "Reportaże z Wołynia" (o konflikcie polsko-ukraińskim z pierwszej połowy XX wieku).

Wańkowicz (...) chce zrobić wielki cykl powieści pt. „Panorama losu polskiego”. Nie wiem, jak wypadnie ta całość - panorama niczym więcej nie może być jak panoramą - "makroobrazem popularnym" - ale ta "Droga do Urzędowa" jest bardzo zajmująca. I już sama w sobie jest panoramą wszystkich cierpień i przygód "wszystkich Polsk" w czasie wojny. Palestyna (wyborna), Włochy, Afryka, lądy, morza, obóz jeniecki w Niemczech, konspiracja w kraju, losy Polaków w Rosji, a we wszystkim dowcip, humor, "suspense", krew mrożące w żyłach tragedie, komiczne przygody, znakomita sugestywna charakterystyka postaci, zaskakująco inteligentne refleksje filozofii, aby tak rzec, użytkowej, dobry dialog, pasjonujące sytuacje. Dwie główne postacie, księdza i żydowskiego doktora, na pewno jedne z najlepszych w polskiej literaturze historyczno-obyczajowej.
Maria Dąbrowska

To jest - proszę mi wybaczyć górnolotność - wielkie[Drogą do Urzędowa]. W sumie nikt się u nas nie targnął na taką rzecz. A gdy kiedyś, kiedyś ktoś zechce poznać ten okres naszego życia, może Pan być całkiem pewny, że bez przeczytania "Polskiej Komedii Nieludzkiej" Wańkowicza nie potrafi wiele zrozumieć.
Andrzej Bobkowski