Inni zamówili również:

Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata

Leonard Mlodinow

W jednej osobie

John Irving

Borys Bieriezowski. Zapiski wisielca

Jurij Felsztinski

Z Pokorą przez życie

Krzysztof Pyzia, Wojciech Pokora

Inne książki z tej kategorii

Algebra w obrazkach

Larry Gonick

Ciekawostki matematyczne. Skarbnica zadziwiających rozrywek

Alfred S. Posamentier, Ingmar Lehmann

Ciemna materia i dinozaury

Lisa Randall
Mapa i terytorium. Ryzyko, natura ludzka, przewidywanie

Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: The Map and the Territory: Risk, Human Nature, and the Future of Forecasting
Tłumaczenie: Janusz Stawiński
Podziel się:
Książka
Nasza cena: 9,00 zł Cena detaliczna: 42,00 zł
ISBN: 978-83-7961-019-8
Format: 150 mm x 211 mm
Liczba stron: 392
W sprzedaży od: 21-08-2014
Wysyłamy w ciągu: 24 godzin
e-book 24,90 zł
e-book 24,90 zł
Nasza cena: 24,90 zł Cena detaliczna: 33,60 zł
ISBN: 978-83-7961-843-9
Format: epub, mobi
W sprzedaży od: 10-10-2017
Wysyłamy natychmiast
Wydarzenia 2008 roku zmusiły ekonomistów do zakwestionowania podstawowych założeń dotyczących formułowania przewidywań. Jak to możliwe, że nikt nie zorientował się, że nadciąga prawdopodobnie największy w dziejach kryzys finansowy? Dlaczego makromodelowanie tak strasznie nas zawiodło właśnie wtedy, kiedy było najbardziej potrzebne? Nawet wyrafinowane systemy prognozowania Rady Rezerwy Federalnej ani Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie pozwoliły przewidzieć przebiegu zdarzeń. Jeszcze dwadzieścia cztery godziny przed katastrofą powszechna świadomość nie krążyła nawet wokół możliwości zwykłej recesji, nie mówiąc o najgorszym od osiemdziesięciu lat kryzysie. Dlaczego praktycznie każdy znaczący ekonomista i polityk mylił się w tak ważnej kwestii?
W swojej najnowszej książce Alan Greenspan zastanawia się nad tymi pytaniami i wskazuje własne błędy, których analiza skłoniła go do zmiany poglądów i zbliżenia do ekonomii behawioralnej i teorii noblisty Daniela Kahnemana.
Czy jesteśmy wstanie formułować nasze prognozy bardziej trafnie? Autor odpowiada twierdząco. Nie możemy jednak opierać przewidywań na samych liczbach. Konieczne jest uwzględnienie natury człowieka, psychologii i irracjonalnych zachowań.
„Mapa i terytorium” powinno zdaniem Greenspana stać się przewodnikiem, który pomoże nam uniknąć błędów w przyszłości.

Alan Greenspan (ur. 1926) – wybitny amerykański ekonomista i autorytet w dziedzinie polityki monetarnej, Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Tytuł doktora nauk ekonomicznych zdobył na Uniwersytecie Nowojorskim. W latach 1974–1977 szef Zespołu Doradców Ekonomicznych prezydenta Geralda Forda. W 1987 r. mianowany przez prezydenta Ronalda Reagana przewodniczącym Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, piastował stanowisko również podczas prezydentur George'a H. W. Busha, Billa Clintona oraz George'a W. Busha. Przeszedł na emeryturę w 2006 r.