Wiedza i Życie 11/2016

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 7,99 zł
W sprzedaży od: 26-10-2016
Radosław Pisula
PSYCHODELICZNE WĘDRÓWKI DOKTORA STRANGE’A
 
Już za moment Doktor Strange wprowadzi prawdziwą magię do filmowego uniwersum Marvela. Postać Najwyższego Maga oraz odwiedzane przez niego światy zajmują znaczące miejsce w amerykańskiej popkulturze. Bo ilu przywdziewających kolorowe pantalony herosów może pochwalić się wpływem na rewolucję kontrkulturową oraz odloty po LSD?
 
Przemysław Pieniążek
CZŁOWIEK ZA MGŁĄ
 
W dorobku Johna Carpentera „Mgła” pozostaje dziełem szczególnym, łączącym drapieżność z wysublimowaniem, niedopowiedzenie z oczywistością, konwencjonalność z poszukiwaniem nowej jakości. Przede wszystkim jednak okazała się ponadczasowym listem miłosnym pod adresem klasycznego kina grozy.
 
Joanna Wołyńska
LEGENDY CZY PLOTKI?
 
Dzisiejszy artykuł będzie trochę inny od pozostałych. Będzie o tym, jak jeden wieczór w towarzystwie znajomych potrafi zniszczyć człowiekowi światopogląd i zmusić go do zakwestionowania przekonań, które hołubił od czasów ukończenia studiów.
 
Jerzy Rzymowski
OBLICZA ŻYWYCH TRUPÓW
 
Tematyka zombie od dekad cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Obecność przejawia się na różne sposoby, we wszelkich mediach. I chociaż wydaje się, że wszystko w temacie już zostało powiedziane, twórcy wciąż potrafią zaskoczyć.
 
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
MÜNCHAUSEN Z LAMUSA
 
W 1767 roku Rudolf Erich Raspe (1736-1794) zaczął pracować na Uniwersytecie w Kassel, jednocześnie opiekując się kolekcjami miejscowego landgrafa Fryderyka II – w tym klejnotów. Kilka lat później okazało się, że owa opieka oznaczała spieniężanie co cenniejszych rzeczy; wydano nakaz aresztowania, więc bibliotekarz zwiał do Londynu. W ramach uczciwszych sposobów dorabiania, poświęcił się pisaniu – i tak powołał do życia jednego z najpopularniejszych bohaterów literackich: barona Münchausena.
 
Ponadto w numerze:
- opowiadania m.in. M. Jamiołkowskiego i P. Mirskiego;
- felietony, konkursy i inne stałe atrakcje.