Nowa Fantastyka 02/2017

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 9,99 zł
W sprzedaży od: 19-01-2017
Wysyłamy w ciągu: 24 godzin
Łukasz M. Wiśniewski
TORMENT: UDRĘCZONE WIELOŚWIATY
 
Nieco przed premierą gry – dumnie określanej jako duchowa spadkobierczyni kultowego „Planescape: Torment” – mieliśmy okazję przyjrzeć się jej trochę bliżej i porozmawiać z szefem ekipy odpowiedzialnej za scenariusz.
 
Marcin Waincetel
GRANICE WYOBRAŹNI
pomiędzy realizmem i fantastyką w polskiej literaturze
 
W literaturze docenia się nie tylko pomysł, formę, ale też odwagę w eksperymentowaniu – tworzenie gatunkowych hybryd. Zjawisko interesujące dla czytelników, bywa jednak kłopotliwe dla badaczy. Zwłaszcza gdy granice pomiędzy konwencjami ulegają stopniowemu zamazaniu. Dzieje się tak choćby pomiędzy realizmem i fantastyką, co widać na charakterystycznym fragmencie współczesnej polskiej prozy.
 
Tomasz Miecznikowski
ROANOKE – PRAWDZIWE ZAGINIĘCIA, FANTASTYCZNE POWROTY
 
W 1590 roku świat dowiedział się o zaginięciu pierwszej angielskiej kolonii zamieszkałej na wyspie Roanoke, na terenie dzisiejszej Karoliny Północnej w USA. W 2016 roku twórcy serialu „American Horror Story” postanowili przedstawić widzom swoją wersję tego do dziś niewyjaśnionego wydarzenia. Jak to dobrze znamy z popkultury, wersję nie pierwszą i z pewnością nie ostatnią.
 
Marcin Zwierzchowski
ROBOT TEŻ CZŁOWIEK
 
Seriale „Westworld” i „Humans” w zupełnie inny sposób podchodzą do tematyki powstania Sztucznej Inteligencji. Inicjują jednak dyskusję, której za jakiś czas po prostu nie będziemy mogli uniknąć.
 
Marta Sobiecka
DIABŁY POLSKIE, DIABŁY NASZE
część 1
 
Leśny diablik, domowy skrzat, szlachcic, bankier. Raz trzyma w szponach za kwartę gorzały, innym razem za zagraniczne szmugle. Mami, prawi komplementy, wyprowadza w pole, by innym razem dać się wpuścić w maliny przez chłopka-roztropka.
 
Ponadto w numerze:
- opowiadania m.in. Iana McDonalda;
- felietony i inne stałe atrakcje.