Nowa Fantastyka 03/2017

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 9,99 zł
W sprzedaży od: 22-02-2017
Marcin Waincetel
SEKSUALNE MECHANIZMY
Femboty i wzorce kobiecości
 
Ich istnienie fascynuje nie tylko miłośników popkultury, ale też artystów i naukowców. Femboty – projektowane na wzór i podobieństwo ludzkich kobiet – mogą budzić skrywane żądze, poczucie despotycznej władzy, ale też śmiech, strach czy dylematy moralne.
 
Tomasz Przyłucki
SCENICZNE NIESAMOWITOŚCI
 
Scena teatralna, mimo ograniczonej przestrzeni, od wieków przenosi widzów w serce najróżniejszych zdarzeń i wizji. Zmusza do puszczenia wodzy wyobraźni i stworzenia w głowie tego, co niedopowiedziane, niepokazane. Czyż nie podobnie jest z fantastyką?
 
Radosław Pisula
HUGO GERNSBACK – OJCIEC SCIENCE FICTION
 
Chociaż Hugo Gernsback nie jest tak pamiętany jak H.G. Wells czy Juliusz Verne, ma prawdopodobnie największe zasługi dla rozwoju fantastyki naukowej, a jego imię nosi jedna z najważniejszych nagród związanych z gatunkiem.
 
 
Marta Sobiecka
DIABŁY POLSKIE, DIABŁY NASZE
część 2
 
Przeraża i kusi, odpycha i fascynuje. Diabeł okazuje się postacią paradoksalną i wieloznaczną. Idąc tropem marzeń, lęków i pokus odkrywamy, że rozwichrzona wyobraźnia polska raz stawiała czarta na piedestale, czyniąc zeń zło absolutne, by innym razem zrzucić go ze schodów i bezlitośnie wyszydzić.
 
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
BŁĘDNE POCIĄGI
czyli demony ruchu z lamusa, część 2
 
Kolej zrewolucjonizowała nie tylko sposób myślenia o świecie i jego funkcjonowanie, ale i literaturę. Z jednej strony fascynowała, prowokując do snucia snów o nowoczesności – z drugiej, przerażające wypadki stały się idealnym przyczynkiem do snucia złowrogich opowieści. Ale przede wszystkim wywarła wpływ na zwyczaje czytelnicze, przyczyniając się do rozwoju kultury popularnej w całkiem prozaiczny sposób: za sprawą literatury wagonowej.
 
Ponadto w numerze:
- opowiadanie Raya Bradbury'ego z ilustracjami Gary'ego Gianniego;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.