Nowa Fantastyka 03/2018

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 9,99 zł
W sprzedaży od: 21-02-2018

NOWA FANTASTYKA 03/2018
 
Joanna Kułakowska
URSULA KROEBER LE GUIN - GARŚĆ KLUCZY I REMINISCENCJI
 
Ursula K. Le Guin stworzyła cały ocean głębokich opowieści, czasem mających nie tylko drugie, ale i trzecie dno. To 23 powieści składające się na sztandarowe cykle, 12 zbiorów opowiadań, 13 książek dla dzieci, 9 tomów poezji i 5 zbiorów esejów (wiersze i eseje są w Polsce ledwo znane). Dzieła Le Guin przetłumaczono na 40 języków.
 
Joanna Wołyńska
KRÓTKA HISTORIA CELTÓW
 
Celtowie byli, są i będą ludem fascynującym. Chociaż ich pojawienie się w Europie, rozkwit kultury i jej późniejszy upadek doskonale dokumentują znaleziska archeologiczne oraz materiały źródłowe, ich kultura nadal pozostaje tajemnicą.
 
Aleksandra Radziejewska
FANTASTYKA DLA OPORNYCH
 
W dziewięciu przypadkach na dziesięć osoby negatywnie nastawione do fantastyki miały już z nią styczność, ale źle trafiły z doborem tytułów. Jak takiego niesłusznie zrażonego czytelnika skutecznie do niej przekonać?
 
Paweł Deptuch
BARBARELLA – ANIOŁ REWOLUCJI SEKSUALNEJ
 
W zeszłym roku Barbarella skończyła pięćdziesiąt pięć lat. Nie budzi już takiego zainteresowania jak kiedyś, ale w latach 60. stanęła na czele rewolucji, która wyzwoliła nie tylko francuski komiks, ale i międzynarodową obyczajowość.
 
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
OSTATNI ROK ŚWIATA
czyli wiktoriańskie apokalipsy
 
XIX wiek to nie tylko stulecie pary i elektryczności. Na łamach prasy stałe rubryki publikowały nie tylko doniesienia o przełomowych wynalazkach, nowych fabrykach czy wypadkach z udziałem karoc, ale także informacje na temat kolejnych epidemii różnych zabójczych chorób. Mało kto wie, że dziewiętnastowieczne zarazy zainspirowały także postapokaliptyczny nurt w fantastyce.
 
Ponadto w numerze m.in.:
- opowiadania Catherynne M. Valente i Magdaleny Kucenty;
- kolejny odcinek komiksu "Lil i Put";
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.