Nowa Fantastyka 12/2018

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 9,99 zł
W sprzedaży od: 21-11-2018
Marcin Waincetel
ORSZAK ŚWIĄTECZNYCH DEMONÓW
 
Wyjątkowa, grudniowa noc. Poczciwy, siwobrody starzec, któremu we świątecznym orszaku towarzyszą elfy, śnieżynki, renifery… Za nimi, jak cień, podąża jednak ktoś jeszcze. Istota odziana w zwierzęce skóry, w przerażającej masce z diabelskimi rogami, która przypomina, że licho nie śpi. Oto Krampus, upiorne stworzenie z europejskiego folkloru, żywe zaprzeczenie idei świętego Mikołaja.
 
Witold Vargas
LUSTERECZKO PRAWDĘ CI POWIE? AKURAT!
 
Czytając po raz pierwszy „Alicję w krainie czarów” i „Po drugiej stronie lustra”, odnosiłem nieodparte wrażenie, że pan Carroll musiał w ogródku hodować rozmaite roślinki, by swe książki pisać w oparach ich dymu. W tamtych czasach nie znałem jeszcze tak dobrze baśni z różnych stron świata i różnych epok. Miałem więc prawo sądzić, że w trzeźwym umyśle nie biegają spóźnione króliki i nikt nie gra w krykieta flamingiem.
 
Paweł Laudański
SZCZĘŚCIE DLA WSZYSTKICH, ZA DARMO!
 
…I niech nikt nie odejdzie pokrzywdzony! Tak kończy się "Piknik na skraju drogi”, najgłośniejsza powieść Strugackich, klasyków rosyjskiej fantastyki. Niestety, wygląda na to, że do dziś Maszyny Życzeń nie udało się odnaleźć.
Twórczość braci, pomimo upływu lat, pozostaje niepokojąco aktualna. W Polsce znamy ją w większości w wersjach ocenzurowanych; wersje kanoniczne wciąż czekają na polskie przekłady.
 
Ponadto w numerze:
- wywiad z Jeffem Smithem, twórcą komiksu "Gnat";
- opowiadania m.in. Przemysława Zańko i Marty Kładź-Kocot;
- kolejna przygoda Lila i Puta;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.