Nowa Fantastyka 07/2019

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 9,99 zł
W sprzedaży od: 25-06-2019
Książka chwilowo niedostępna
IN MEMORIAM - MACIEJ PAROWSKI (1946-2019)
 
Są takie osoby, które są prawie nieznane. Albo znane w bardzo ograniczonym gronie. Trzymają się w cieniu. Ale kiedy im się bliżej przyjrzeć, kiedy przeanalizować to, co zrobili w życiu, co udało im się osiągnąć, jaki wpływ mieli na daną dziedzinę życia - okazują się być gigantami. Na polu polskiej literatury takim gigantem był Maciej Parowski.
 
Łukasz M. Wiśniewski
KOTY - CI NIEOBCY OBCY
 
Koty. Oprócz tego, że rządzą Internetem, są też (statystycznie) najczęstszymi niehumaidolnymi domownikami twórców. Ci nasi domowi oswojeni zabójcy (jak mało oswojeni wie każdy, kto widział na przykład koty w Rzymie i wie, że mogą tworzyć gangi z bardzo wyrazistą strukturą władzy) to jedynie fragment wielkiej rodziny, w której mamy też drapieżców doskonałych. Boimy się tych drapieżników i podziwiamy ich piękno (William Blake podziwiał nawet "przerażającą symetrię"). Idealny materiał na Obcego.
 
Witold Vargas
NANOFANTASTYKA LUDOWA
 
Myśląc o maciupkich istotach pleniących się w wyobraźniach naszych przodków, oczami duszy widzimy rozmaite krasnalki, wszelakie skrzaty i inne lilipucie stworki wielkości orzecha, a w każdym razie nie większe od jabłka. To jednak tylko część prawdy.
 
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
ELEKTRYCZNE OKO OTWIERA POWIEKĘ
czyli telewizja z lamusa cz.2
 
Dwa tygodnie temu widziałem na wystawie radjowej berlińskiej w przyćmionej sali niewielki żywy, drgający, niebieski obrazek - jakby ulica, oglądana w noc księżycową przez koniec lornetki teatralnej - pisał w 1929 roku w jednym ze swoich felietonów pisarz i popularyzator nauki Bruno Winawer.
 
Ponadto w numerze m.in.:
 
- wywiady z Olgą Tokarczuk i Stanem Sakai;
- scenariusz do systemu RPG "Zew Cthulhu";
- opowiadania m.in. Neila Gaimana i Jewgienija T. Olejniczaka;
- kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.