Nowa Fantastyka 09/2019

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 9,99 zł
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 21-08-2019
Przemysław Pawełek
KAŻDY CZAS MA SWOJEGO BATMANA
Batman kończy w tym roku osiemdziesiąt lat. Przez minione dekady bywał nie tylko bohaterem komiksów, filmów czy gier, ale także ucieleśnieniem swojej epoki - jak na ikonę popkultury przystało.
 
Witold Vargas
NIE WYMAWIAJ IMIENIA DZIADKA NADAREMNO!
Demony - stworzenia, które dziś nie straszą już nawet dzieci i których nikt nie wypatruje pod kładkami czy za stodołą, rzekłbyś, przepadły na amen. Jednak to tylko pozory. Potężne bestie z nadprzyrodzonego świata nadal żyją wśród nas i mają się niezgorzej. Gdzie? Otóż w naszej mowie.
 
Maciej Bachorski
POLOWANIE NA WIELKIEGO REKINA
czyli problematyczna historia pierwszego letniego blockbustera.
Niewiele jest w historii kinematografii obrazów, o których moglibyśmy z pełną świadomością powiedzieć, że ich wpływ sięga daleko poza przemysł filmowy. Do takich dzieł można jednak bez chwili zawahania zaliczyć film mało znanego w 1975 roku reżysera, Stevena Spielberga. Film, który na długie lata stał się przyczyną ogólnoświatowej fobii sprawiającej, że na dźwięk słowa "rekin" jeżył się nam włos na karku.
 
Andrzej Kaczmarczyk
RAY HARRYHAUSEN, KRÓL POTWORÓW
Dawno, dawno temu, zanim nastała era komputerów, filmy i tak pełne były efektów specjalnych. Wymagały one jednak zupełnie innego podejścia i artysty takiego jak Ray Harryhausen, który przez trzy dekady klatka po klatce ożywiał na ekranie fantastyczne bestie.
 
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
ELEKTROAUTOMOBILE Z LAMUSA
Fruwające auta to wciąż odległa perspektywa; dziś najbliższa przyszłość przyjmuje postać cichego pojazdu elektrycznego, najlepiej kierowanego przez SI, a teraźniejszość zdobywają dzikie hordy pędzące na elektrycznych hulajnogach po chodnikach większych miast. Pomysł pojazdów napędzanych prądem to jednak nie idée fixe ostatnich dekad; ta historia zaczyna prawie dwieście lat temu.
 
Ponadto w numerze:
- opowiadania m.in. Ursuli K. Le Guin;
- kolejne przygody Lila i Puta;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.