Nowa Fantastyka 11/2019

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 9,99 zł
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 21-10-2019
Przemysław Pawełek
KTO STRZEŻE STRAŻNIKÓW?
 
Premiera serialu "Watchemn" to wydarzenie wyjątkowe. Mowa w końcu nie tylko o adaptacji komiksu, a o ewenemencie na skalę całej kultury popularnej. Nieczęsto dostajemy bowiem telewizyjny serial oparty na serii komiksowej, która otworzyła nową erę w nurcie superbohaterskim, a także przemodelowała masowe myślenie o komiksie jako takim.
 
Przemysław Pieniążek
DZIEDZICTWO SUTTERA CANE'A
 
"W paszczy szaleństwa" w reżyserii Johna Carpentera dopiero po latach otoczone zostało nimbem zasłużonego kultu. Finalna odsłona tak zwanej Trylogii Apokalipsy jest z jednej strony listem miłosnym do twórczości Howarda Phillipsa Lovecrafta, z drugiej - przewrotnym w formie, samoświadomym horrorem będącym peanem na cześć sztuki opowiadania.
 
Witold Vargas
CZEGO NIE WIESZ O ZWIERZĘTACH
(a one wstydzą się powiedzieć)
 
Zgodnie obietnicą złożoną w poprzednim artykule, gdzie przedstawiłem "Fizjologa", bestiariusz nad bestiariuszami, nadszedł czas na odrobinę rozrywki. Oto kilka opisów zwierząt z owego arcydzieła myśli średniowiecznej wraz z krótkimi dywagacjami nad możliwymi źródłami tak niestworzonych historii. Czytając je proszę pamiętać, że - jak starałem się uprzednio wyjaśnić - nauka w tamtych mrocznych czasach kierowała się wszystkim, tylko nie logiką i empiryzmem.
 
Andrzej Kaczmarczyk
WARTOŚCI RODZINNE
 
Podobno rodziny się nie wybiera, ale gdybyśmy jednak mieli taką możliwość, to rodzina Addamsów nie byłaby złą opcją. Może dziwaczna i makabryczna, ale już od ponad 80 lat bawi świat z lekkością i bezkarnie odrzucając wszelkie konwenanse.
 
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
UTOPIJNE FANTAZJE Z LAMUSA
czyli pogromca Verne’a
 
Znani są najszerszym kręgom czytelników słynni autorzy utopijnych fantazyj, przedstawiających cuda nowoczesnej techniki i jej nieprawdopodobny rozwój w przyszłości - pisano w sierpniu 1933 roku w "Ekspresie Zagłębia". W panteonie fantastycznych pisarzy, z których książek czerpano energję, otuchę i wiarę w bezgraniczne możliwości geniusza ludzkiego. znaleźli się m.in. Verne, Wells i Bellamy. Ale nie o nich chodziło; artykuł miał na celu przypomnienie postaci pewnego francuskiego karykaturzysty i pisarza, który już w latach 30. był zapomnianą postacią z lamusa.
 
Ponadto w numerze:
- wywiad z autorem "Omenu", Davidem Seltzerem;
- opowiadania m.in. Elizabeth Bear i Marty Sobieckiej;
- nowe przygody Lila i Puta;
- gorąca promocja prenumeraty
- recenzje, felietony i inne stałe atrakcje.