Nowa Fantastyka 01/2020

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 9,99 zł
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 19-12-2019

Piotr Gociek
DZIEŃ PO REWOLUCJI

 
Mało co starzeje się tak szybko jak nowinki. Gdy Bruce Bethke w 1995 roku w powieści "Headcrash" obśmiewał konwencję cyberpunku, ten gatunek fantastyki był już martwy. Żarty miały jednak drugie dno.
 
Marek Starosta
RZECZYWISTOŚĆ 2020

 
Chyba wielu miłośników fantastyki miało w ostatnich latach wrażenie stopniowego zagłębiania się w epokę jutra. Mijaliśmy kolejne kamienie milowe położone przez twórców fantastyki. Ale to wszystko była przecież tylko przygrywka przed rokiem kojarzącym się do niedawna wyłącznie z fantastyką naukową, z rokiem po drugiej stronie lustra, znanym z powieści, filmów, komiksów i gier. 2020.
 
Kamil Muzyka
PIERWSZY KONTRAKT

Kiedy nawiążemy stosunki prawne z pozaziemskimi cywilizacjami?
 
Jeżeli pewnego dnia nawiążemy kontakt z pozaziemską cywilizacją, jednymi z pierwszych zainteresowanych tym faktem będą prawnicy. Potem zapewne marketingowcy, jednak prym w kontakcie dyplomatycznym wieść będą osoby wypracowujące reguły rządzące wzajemnymi relacjami między kosmicznymi braćmi.
 
Witold Vargas
DEMONY Z ZAGRANICY

 
Rzeczywistość, tak jak gry strzelanki, to nieustająca wojna między "my" a "obcy". Zarazki wdzierają się do naszego organizmu, myszy, karaluchy i inne paskudztwa wyżerają nam zapasy, złodzieje i kaznodzieje usypiają naszą czujność, by ograbić nas z dóbr i swobody, a sąsiednie państwa tylko czekają, aż podwinie nam się noga, żeby zaorać nam kraj czołgami. Słowem - jak nie wojna, to katar. Przyjrzyjmy się więc granicy - tej cienkiej linii, która oddziela "nasze" od "obcego". Ileż tam legend!
 
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
ASTRALNY CYBERPUNK

czyli wirtualna rzeczywistość z lamusa
 
Pisaliśmy w naszym cyklu o samochodach i stalowych androidach napędzanych silnikiem parowym. W XIX wieku naprawdę narodził się steampunk, ale czy był jakiś pre-cyberpunk? Tropów jest wiele.
 
Ponadto w numerze:
- "Bioheist" - scenariusz RPG  Marcina i Jerzego Baryłki do systemu "Cyberpunk";
- opowiadania Cezarego Zbierzchowskiego, Tomasza Marchewki i Elizabeth Bear;
- kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.