ZAPROSZENIE DO PRZYGODY
wywiad z Rochem Urbaniakiem
Potrzebuję opowieści. Zarówno jako autor, jak i odbiorca. Narracja bez obrazu radzi sobie lepiej niż obraz bez zawartej w sobie historii, ponieważ siłą rzeczy musimy ją sobie wizualizować. Ale obraz niedający miejsca na opowieść jest dla mnie niepełnym doświadczeniem.
Łukasz Czarnecki
AMANT Z CESARSKIEGO DWORU
Pierwszy japoński noblista z dziedziny literatury, Kawabata Yasunari, nazwał "Opowieść o księciu Genjim" najważniejszym utworem w dziejach literatury japońskiej, dodając: Aż do chwili obecnej nie powstał choćby kawałek prozy, który mógłby się mierzyć z Genjim. Kim jednak jest ów bohater i co sprawia, że przez ostatnie tysiąc lat kolejne pokolenia japońskich kobiet otwarcie do niego wzdychały, a mężczyźni marzyli, by być takimi jak on?
Andrzej Kaczmarczyk
RE(TRO)ANIMACJA
W dzisiejszych czasach stało się niemal normą, że seriale animowane mają również dorosłą widownię i to nie tylko wśród zmuszonych do tego rodziców. Na stare kreskówki jednak wciąż patrzy się z góry, jeśli w ogóle.
Magdalena Świerczek-Gryboś
OD SAMOLUBNEGO GENU DO MECHANICZNEGO SUPEREGO
Czy jesteśmy skazani na destrukcję i okrucieństwo względem innych form życia? Zmartwię was - patrząc z perspektywy podpowiadanej nam przez filozoficzny dorobek Stanisława Lema, odpowiedź brzmi twierdząco. Mało tego, wygląda na to, że całkiem naturalna i konieczna może być dla nas również droga autodestrukcji.
Ponadto w numerze:
- opowiadania m.in. Samuela Delany’ego i Marcina Podlewskiego;
- kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.