Nowa Fantastyka 12/2020

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 10,99 zł
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 19-11-2020
ZAPROSZENIE DO PRZYGODY
wywiad z Rochem Urbaniakiem


Potrzebuję opowieści. Zarówno jako autor, jak i odbiorca. Narracja bez obrazu radzi sobie lepiej niż obraz bez zawartej w sobie historii, ponieważ siłą rzeczy musimy ją sobie wizualizować. Ale obraz niedający miejsca na opowieść jest dla mnie niepełnym doświadczeniem.

Łukasz Czarnecki
AMANT Z CESARSKIEGO DWORU

Pierwszy japoński noblista z dziedziny literatury, Kawabata Yasunari, nazwał "Opowieść o księciu Genjim" najważniejszym utworem w dziejach literatury japońskiej, dodając: Aż do chwili obecnej nie powstał choćby kawałek prozy, który mógłby się mierzyć z Genjim. Kim jednak jest ów bohater i co sprawia, że przez ostatnie tysiąc lat kolejne pokolenia japońskich kobiet otwarcie do niego wzdychały, a mężczyźni marzyli, by być takimi jak on?

Andrzej Kaczmarczyk
RE(TRO)ANIMACJA

W dzisiejszych czasach stało się niemal normą, że seriale animowane mają również dorosłą widownię i to nie tylko wśród zmuszonych do tego rodziców. Na stare kreskówki jednak wciąż patrzy się z góry, jeśli w ogóle.

Magdalena Świerczek-Gryboś
OD SAMOLUBNEGO GENU DO MECHANICZNEGO SUPEREGO

Czy jesteśmy skazani na destrukcję i okrucieństwo względem innych form życia? Zmartwię was - patrząc z perspektywy podpowiadanej nam przez filozoficzny dorobek Stanisława Lema, odpowiedź brzmi twierdząco. Mało tego, wygląda na to, że całkiem naturalna i konieczna może być dla nas również droga autodestrukcji.

Ponadto w numerze:
- opowiadania m.in. Samuela Delany’ego i Marcina Podlewskiego;
- kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.