Nowa Fantastyka 01/2021

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 10,99 zł
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 19-12-2020
TOP DEKADY 2011-2020
Opracowanie: Jerzy Rzymowski

W styczniu 2011 roku na łamach "Nowej Fantastyki" pojawił się Top Dekady - zestawienie, w którym próbowaliśmy przedstawić najważniejsze tytuły, trendy i wydarzenia na rynku fantastycznym pierwszej dekady XXI wieku. Dziesięć lat później nadeszła pora na kolejne takie podsumowanie. Do głosowania zaproszonych zostało ponad trzydzieści osób - redakcja, współpracownicy i zaprzyjaźnieni dziennikarze z branży.

Paweł Laudański
DZIEDZICTWO STRUGACKICH

Arkadij i Borys Strugaccy to najwybitniejsi twórcy rosyjskojęzycznej fantastyki. Napisane przez nich książki nadal są wznawiane, wciąż są czytane, do dziś zachowują aktualność i świeżość, zachwycają frazą i perfekcyjnym dopracowaniem tekstu. Każda z nich próbuje wyjaśnić czytelnikowi, dlaczego otaczający nas świat jest właśnie taki - złożony, pełen przeciwności, niekoniecznie piękny. Każda kończy się mniej lub bardziej optymistycznie, Strugaccy wierzyli bowiem w przewagę rozumu i ludzkiego ducha nad koszmarem rzeczywistości.

Agnieszka Włoka
ZABAWA POTENCJOMETREM SZALEŃSTWA

Tam gdzie współcześni autorzy grozy stawiają na wplatanie niepokoju w znaną czytelnikowi rzeczywistość, Bielawski, czerpiąc z klasyków jak H.P. Lovecraft, Ambrose Bierce czy Edgar Allan Poe, a także z bogactwa gatunku weird fiction, skłania nas do stopniowego kwestionowania znanego nam świata.

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
CIĘŻKIE JEST ŻYCIE NADCZŁOWIEKA

Jeśli wybrać jedną z osiemnastowiecznych obsesji, która zadomowiła się na dobre w kulturze i do dziś trzyma się nieźle, to z pewnością byłaby to fascynacja dziećmi-geniuszami. Oczywiście, wyjątkowo uzdolnieni nieletni pojawiali się wcześniej, ale dopiero oświeceniowe podejście do dzieciństwa sprawiło, że spojrzano na ich zdolności jako coś niezwykłego w stosunku do wieku.

Ponadto w numerze:

- wywiad z Davidem Mitchellem;
- opowiadania m.in. Paolo Bacigalupiego i Sławomira Prochockiego;
- scenariusz RPG do systemu "Zew Cthulhu / Pulp Cthulhu";
- kolejne przygody Lila i Puta;
- felietony i inne stałe atrakcje.