Nowa Fantastyka 02/2021

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 10,99 zł
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 19-01-2021
Jacek Inglot
CZY MASZYNA NAS POKOCHA?
Sztuczna inteligencja a kwestia empatii

To już oczywiste, że sztuczna inteligencja wkroczy w nasze życie i to w przewidywalnej przyszłości. Wiemy, że SI się zdarzy, ale nie wiemy, w jaki sposób będzie funkcjonowała i jak wpłynie na naszą cywilizację. Stanie się naszym sługą, partnerem czy konkurentem?

Witold Vargas
GDYBY GANDALF PRZYSZEDŁ DO DOMOWIKA
czyli przygody słowiańskiego hobbita

Skąd oszałamiająca kariera "Hobbita, czyli tam i z powrotem"? Ano z trafnego wyboru sprawcy całego zamieszania - Gandalfa. Gdyby ten tajemniczy czarodziej, miast udać się do Bilbo Bagginsa, zaciągnął do drużyny domowika albo jakiegoś innego słowiańskiego ludka, sprawy potoczyłyby się zgoła inaczej.

TŁUMACZ MUSI MIEĆ W SOBIE TROCHĘ DETEKTYWA
wywiad z Davidem Frenchem


Przedstawiamy rozmowę z Davidem Frenchem, pochodzącym z Nottingham tłumaczem prozy Andrzeja Sapkowskiego na angielski. David zdradził "Nowej Fantastyce" kilka ciekawostek ze swojej pracy nad tekstem. O tym, co było szczególnie kłopotliwe, egzotyczne i zabawne, oraz w jakim stopniu mieszkanie w Cieszynie ma wpływ na odbiór "Trylogii husyckiej".

Rafał Śliwiak
W POSZUKIWANIU NOWEGO, LEPSZEGO CZŁOWIEKA

Czytane niemal po stuleciu od napisania najwybitniejsze książki Olafa Stapledona uświadamiają nam, jak wiele science fiction mu zawdzięcza i że on sam ze wszech miar zasługuje na miano ojca założyciela gatunku.

Ponadto w numerze:
- opowiadania Julii Zonis, Wojciecha Zembatego i Miki Modrzyńskiej;
- kolejne spotkanie z Lilem i Putem;
- gościnne występy felietonowe Pawła Majki;
- recenzje i inne stałe atrakcje.