Nowa Fantastyka 05/2021

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 10,99 zł
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 19-04-2021
Anna Kańtoch
JAK KRYMINAŁ Z FANTASTYKĄ ROMANSOWAŁ

Kryminał ostatnio święci triumfy. Fantastyka literacka nie jest aż tak popularna, za to w innych dziedzinach popkultury radzi sobie znakomicie. Pojawia się więc nieunikniona pokusa, żeby połączyć oba gatunki.

Paweł Majka
IGRASZKI Z BRZYTWĄ

„Brzytwa Lema” najczęściej powtarzana jest w następującej wersji: „jeśli można usunąć z utworu wszystkie elementy fantastyczne, bez szkody dla treści, to utwór nie jest prawdziwą fantastyką”. A czy ktoś próbował już użyć „brzytwy Lema” na nim samym?

Witold Vargas
BABA

Baba z wierzeń ludowych jest powiązana z kobietą nie tylko rodzajem i nazwą. Stanowi de facto jej demoniczną postać. Wiele przejawów rzeczywistości posiada swój odpowiednik w świecie nadprzyrodzonym. Tej dwoistej naturze podlega także kobieta, ale nie mężczyzna. Dlaczego?

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
DOM GROZY Z LAMUSA

W naszych lamusowych opowieściach często piszemy o książkach oraz opowiadaniach zupełnie zapomnianych; znalezionych przypadkowo, niewznawianych czy nigdy nieprzetłumaczonych na polski. Czasem jednak zdarza się gratka nie lada, kiedy coś z klasyki fantastyki trafia po latach na księgarskie półki. Tak jest w przypadku „Malpertuisa”.

Ponadto w numerze m.in.:
- wywiady z Benem Barnesem i Michałem Protasiukiem;
- opowiadania m.in. Lindy Nagaty i Tomasza Kaczmarka;
- gościnny występ felietonowy Magdaleny Kucenty;
- nowe przygody Lila i Puta.