Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas

Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Breakfast with Einstein: The Exotic Physics of Everyday Objects
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok i Ewa L. Łokas
Podziel się:
Książka
Cena inverso.pl: 27,99 zł Cena detaliczna: 45,00 zł
ISBN: 978-83-8169-379-0
Format: 135 mm x 206 mm
Liczba stron: 344
Oprawa twarda
W sprzedaży od: 24-11-2020
e-book 28,99 zł
e-book 28,99 zł
Cena inverso.pl: 28,99 zł Cena detaliczna: 36,00 zł
ISBN: 978-83-8234-566-7
Format: epub, mobi
W sprzedaży od: 24-11-2020
Kot Schrödingera, który jest jednocześnie żywy i martwy, splątanie kwantowe, nazwane przez Einsteina upiornym działaniem na odległość, Bóg grający w kości z Wszechświatem - czy te obrazowe porównania opisują jedynie egzotyczną rzeczywistość kwantową, z którą mogą obcować wyłącznie fizycy?
Nic podobnego!
Działanie mechaniki kwantowej możemy obserwować w naszym otoczeniu, ponieważ cały otaczający nas świat jest przesiąknięty dziwnymi i abstrakcyjnymi zjawiskami kwantowymi. Nawet najzwyczajniejsze w świecie czynności, takie jak przygotowanie śniadania czy pisanie na komputerze, są z gruntu kwantowe!
Procesy chemiczne związane z rozchodzeniem się aromatu porannej kawy albo fakt, że parówki nie przelatują przez stół, lecz pozostają na nim wraz z talerzem, można wyjaśnić tylko przez niezwykłe własności statystyczne kwantowych spinów. Nie można pojąć działania układów półprzewodnikowych w komputerach bez zrozumienia zjawiska kwantowej superpozycji - podobnej do tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku nieszczęsnego kota-zombie wymyślonego przez Schrödingera.
Książka "Śniadanie z Einsteinem" pokazuje, gdzie i jak należy patrzeć i o co pytać, by odkryć mechanikę kwantową w naszej codzienności.

Chad Orzel jest profesorem na Wydziale Fizyki i Astronomii w Union College. Specjalizuje się w fizyce atomu, cząsteczki i ciała stałego. Autor niezwykłych książek, w których w sposób przystępny i zabawny wyjaśnia zawiłości współczesnej fizyki: "Jak nauczyć fizyki swojego psa" i "Jak nauczyć teorii względności swojego psa".