Inne książki z tej kategorii

#Sława

Karolina Korwin Piotrowska

300 uczonych prywatnie i na wesoło. Tom 1

Andrzej K. Wróblewski

300 uczonych prywatnie i na wesoło. Tom 2

Andrzej K. Wróblewski
Skąd ja panią znam. Dorota Kolak w rozmowie z Katarzyną Ostrowską

Kategoria: Biografie, wspomnienia
Podziel się:
Książka
Cena inverso.pl: 25,52 zł
Cena detaliczna: 44,00 zł
ISBN: 978-83-8295-165-3
Format: 163 mm x 234 mm
Liczba stron: 256
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 25-10-2022
e-book 24,64 zł
e-book 24,64 zł
Cena inverso.pl: 24,64 zł
Cena detaliczna: 35,20 zł
ISBN: 978-83-8295-799-0
Format: epub, mobi
W sprzedaży od: 25-10-2022
Ciekawa, niebanalna, ale i zwyczajna - rozmowa z Dorotą Kolak, wyjątkową aktorką, ale przede wszystkim niezwykłą kobietą. O strachu przed czerwonym dywanem, o niewymawialnym „r”, o bzowej babuleńce i panu Andersenie, o tym, że nie warto bać się Virginii Woolf…, o nalewkach męża i domu wśród sosen. A przede wszystkim o aktorstwie i rolach nie tylko tych na scenie, ale też w życiu. O byciu żoną, matką i babcią, o kąpielach w jeziorze i odnawianiu mebli.
Rozmowy odbywały się w różnych miejscach i okolicznościach, często przerywane telefonami od córki, niespodziewanym wyjazdem, a ostatnio pandemią. To prawdziwie babska opowieść o kilkunastu latach spotkań przy kawie i herbacie, bywało że niedokończonych, bez dat i chronologii.

Jest taka łagodna, ale to łagodność specjalna - w samym jej środku: smutek, dzikość, radość i melancholia. I wszystko do siebie pasuje. Gigantka teatru, którą kino pokochało późno, za to z wzajemnością. Dorota Kolak w rozmowie z Katarzyną A. Ostrowską mówi: "Jestem tam, gdzie być powinnam". Wdzięczny czytelnik czuje dokładnie to samo. Aktorka jest dzisiaj na samym zawodowym szczycie, ale z tej perspektywy dostrzega każdą rolę, człowieka, sprawę. Zna nas, bo my ją znamy, a dzięki tej świetnej książce poznaliśmy się jeszcze lepiej. To chyba miłość.

Łukasz Maciejewski, krytyk teatralny i filmowy
 
Pierwsze kroki w zawodzie stawiałam obok Doroty. Pokazała mi, czym jest wzajemny szacunek i partnerstwo w pracy. To jedna z najważniejszych artystek w moim życiu. Do tej pory to od niej zaczerpnęłam najwięcej.
Marta Nieradkiewicz, aktorka

Kiedy myślę o Dorocie, przychodzą mi na myśl słowa: mądry człowiek, dobry człowiek, wspaniała kobieta, przyjaciółka, żona, matka, córka i siostra. W tym jest źródło jej wszystkich wyjątkowych ról. Wrażliwość rozdzierająca ze wzruszenia serca i twórców, z którymi pracuje, i widzów, którzy potem oglądają stworzone przez nią postaci. Taka jest Dorota, taka jest jej historia. Niezwykła jak ona sama.
Tomasz Wasilewski, filmowy reżyser i scenarzysta
 
Dorota Kolak - urodzona 20 czerwca 1957 roku w Krakowie aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W latach 1980-1982 występowała w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1982 aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie dzięki wybitnym kreacjom i uznaniu publiczności oraz krytyki zdobyła pozycję gwiazdy. Gra najczęściej postacie mroczne, skomplikowane, o zabarwieniu dramatycznym. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Grand Prix za rolę Alexandry del Lago w "Słodkim ptaku młodości", za rolę Myry Bolton w "Na początku był dom", oraz wielu trójmiejskich laurów, m.in. Nagrody Teatralnej Wojewody Gdańskiego za rolę Marii Liebiedkiny w "Biesach" oraz za kreację Janiny Węgorzewskiej w "Matce". W 2008 roku z rąk podsekretarza stanu w MKiDN Tomasza Merty odebrała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Aktorka prowadzi zajęcia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Katarzyna A. Ostrowska - urodzona w Krakowie, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (teatrologia). Autorka sztuk teatralnych i powieści fantasy "Naszyjnik z turmalinem", nad której drugą częścią obecnie pracuje. Dumna przyjaciółka  dwóch wspaniałych wyżlic. Magii  (Maniusi) i Darli (Danuty).