Nowa Fantastyka 10/2022

Podziel się:
Czasopismo
Nasza cena: 11,90 zł
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 23-09-2022
Książka chwilowo niedostępna
Jacek Sobota
FANTASTYKA, MOJA MIŁOŚĆ

Tekst ten to impresja o doświadczaniu fantastyki przez ludzi z mojego pokolenia, którzy dorastali przy lekturze czasopisma „Fantastyka”, a w dorosłość wchodzili wraz z pojawieniem się pierwszych numerów „Nowej Fantastyki”. Maciej Parowski określi później pisarzy z tego pokolenia mianem piątej generacji.

Piotr Górski, Anna Hollanek
STULECIE ADAMA HOLLANKA

Czterdziesta rocznica „Nowej Fantastyki” pokrywa się z setną rocznicą urodzin jej pierwszego redaktora naczelnego, pisarza, publicysty, działacza, człowieka o sporym dorobku, a jednocześnie nie do końca spełnionego – Adama Hollanka (1922-1998).

===

Pisarz, publicysta, propagator nauki, poeta, lwowiak, „ojciec” miesięcznika „Fantastyka”, pierwszy naczelny. Jak mam opisać Adama Hollanka, mego ojca, dzisiejszym czytelnikom?

Paweł Kicman
SZTUKA CZY SZTUCZKA?

Kiedy wiosną tego roku Internet zaroił się od obrazów wygenerowanych przez SI, reakcje obejmowały zachwyt, niedowierzanie, ale też lęk i niepewność. Wydawać by się mogło, że nagle, z dnia na dzień, pojawiły się narzędzia pozwalające w kilka sekund oblekać najdziwniejsze nawet fantazje w wirtualne ciało.

Witold Vargas
CHOCHLIK

Nie dziwota, że wcale nie trzeba być z demonologią ludową obeznanym, by o chochliku móc cokolwiek powiedzieć. Wszak ten stwór, niczym soczewka skupia w sobie niemal wszystkie najpospolitsze wątki z podań o świecie nadprzyrodzonym.

Aleksandra Klęczar
ŚPIEWAK, CESARZ I WŁADCA SNÓW

Wśród inspiracji Gaimana i współpracującego z nim przy „Sandmanie” grona ilustratorów była zarówno klasyka komiksu, jak i dzieła światowej literatury (jak „Sen nocy letniej” Szekspira), ikony popkultury (Barbie i Ken), ale też mityczna, historyczna i literacka spuścizna grecko-rzymskiego antyku. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Ponadto w numerze:
- wywiady z Marlonem Jamesem i Anną Kańtoch;
- opowiadania m.in. Kira Bułyczowa, Petera Wattsa i Wojciecha Guni;
- nowe przygody Lila i Puta;
- felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.