Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków

Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: The Neanderthals Rediscovered: How Modern Science Is Rewriting Their Story
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut
Podziel się:
Książka
Cena inverso.pl: 31,90 zł
Cena detaliczna: 55,00 zł
ISBN: 978-83-8295-112-7
Format: 150 mm x 211 mm
Liczba stron: 240
Oprawa twarda
W sprzedaży od: 12-07-2022
Nasze postrzeganie neandertalczyków - dzięki przełomowym odkryciom i coraz większym możliwościom nauki - nieustannie się zmienia. Okazuje się, że neandertalczycy wykazywali zachowania zaskakująco podobne do zachowań współczesnych ludzi: chowali swoich zmarłych, dbali o chorych, polowali na duże zwierzęta, pozyskiwali owoce morza, a także porozumiewali się ze sobą za pomocą mowy. Nie byli wcale istotami prymitywnymi, nie mieli nic wspólnego z naszymi wcześniejszymi wyobrażeniami o nich.
Skoro jednak tak dobrze sobie radzili, to dlaczego wymarli, a przetrwał Homo sapiens? W tej ważnej i niezwykle ciekawej książce autorzy prowadzą nas przez świat neandertalczyków, jakim go postrzegamy dzisiaj. Zgłębiając jego tajemnice, zgłębiają też jedno z najważniejszych stojących przed nami pytań: co to właściwie znaczy być człowiekiem?

Dimitra Papagianni napisała doktorat o stanowiskach neandertalskich w północno-zachodniej Grecji (skąd sama pochodzi). Specjalizuje się w paleolicie. Prowadzi wykłady na uniwersytetach w Southampton, Cambridge, Oxfordzie oraz Bath.

Michael A. Morse obronił doktorat w dziedzinie historii nauki, specjalizuje się w archeologii Wielkiej Brytanii. W swoich badanich zajmuje się m.in. neandertalczykami, a także Celtami.