Fabryka planet. Planety pozasłoneczne i poszukiwanie drugiej Ziemi

Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: The Planet Factory. Exoplanets and the Search for a Second Earth
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok i Ewa Łokas
Podziel się:
Książka
Cena inverso.pl: 27,26 zł
Cena detaliczna: 47,00 zł
ISBN: 978-83-8123-321-7
Format: 142 mm x 202 mm
Liczba stron: 432
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 28-08-2018
e-book 26,32 zł
e-book 26,32 zł
Cena inverso.pl: 26,32 zł
Cena detaliczna: 37,60 zł
ISBN: 978-83-8123-864-9
Format: epub, mobi
W sprzedaży od: 08-11-2022
Druk na żądanie 57,00 zł
Druk na żądanie 57,00 zł
Cena inverso.pl: 57,00 zł
ISBN: 978-83-8295-746-4
Format: 142 mm x 202 mm
Liczba stron: 432
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 16-10-2022

Zapomnij o rakietach na Marsa! – przyszłością badań kosmosu są poszukiwania planet pozasłonecznych!
Jeszcze dwadzieścia lat temu planetami poza Układem Słonecznym zajmowała się wyłącznie fantastyka. Od czasu słynnego, pierwszego odkrycia dokonanego przez Aleksandra Wolszczana poszukiwanie i badanie egzoplanet to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin astronomii.
Nowo odkryte światy są bardziej niezwykłe od wszystkiego, co wyobrażali sobie pisarze. Istnieją planety większe od Jowisza, na których rok trwa krócej niż tydzień, na innych niebo rozświetlają dwa słońca, a jeszcze inne samotnie przemierzają kosmos. Są też planety z diamentowymi płaszczami, światy wielkości Ziemi podzielone na dwie półkule wiecznego dnia i wiecznej nocy, planety pokryte globalnymi oceanami i takie, na których przelewają się morza wulkanicznej lawy. Odkrycie tej różnorodności to dopiero początek. Na zbadanie czeka jeszcze cała galaktyka różnych możliwości. Trudno nie zadać sobie pytania, czy wśród tak wielu światów, nie istnieje gdzieś druga Ziemia.

Autorce tej niesłychanie wciągającej i rzetelnie napisanej książki udało się dokonać czegoś niemal niemożliwego – w bardzo zrozumiały sposób wyjaśnia nam wszystko, co powinniśmy wiedzieć o tej zupełnie nowej, szybko zmieniającej się dziedzinie nauki, która zajmuje się poszukiwaniem nowych światów.
Caleb Scharf, profesor astronomii na Uniwersytecie Columbia, autor książek "Silniki grawitacji" i "Kompleks Kopernika".

Książka Elizabeth Tasker to jedno z najlepszych znanych mi opracowań popularyzujących naukę. Jest ona zadziwiająco kompletnym opisem aktualnego stanu astronomii planet pozaspołecznych, przedstawionym w sposób ogromnie zajmujący i przystępny dla każdego. Bardzo polecam ją wszystkim, którzy chcieliby zapoznać się z tą ciągle jeszcze nową, fascynującą dziedziną nauki, głęboko motywowaną pragnieniem odkrycia życia poza Ziemią.
Aleksander Wolszczan, polski radioastronom, profesor nauk fizycznych, nauczyciel akademicki.

Elizabeth Tasker – brytyjski astrofizyk. Pracuje w japońskiej agencji kosmicznej. W pracy naukowej skupia się głównie na badaniach procesów formowania się gwiazd i planet. Studiowała fizykę teoretyczną na Uniwersytecie w Durham. Uzyskała stopień doktora astrofizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim.