Inne książki tego autora

Anna. Gorzki smak miodu

Wioletta Sawicka

Anna. Gorzki smak miodu (audiobook MP3)

Wioletta Sawicka

Czas próby

Wioletta Sawicka

Dzień cudu

Wioletta Sawicka

Franka. W obcym domu

Wioletta Sawicka
Wilcze dzieci

Kategoria: Literatura faktu, historia
Podziel się:
Książka
Cena inverso.pl: 24,36 zł
Cena detaliczna: 42,00 zł
ISBN: 978-83-8295-196-7
Format: 130 mm x 200 mm
Liczba stron: 240
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 11-10-2022
e-book 23,52 zł
e-book 23,52 zł
Cena inverso.pl: 23,52 zł
Cena detaliczna: 33,60 zł
ISBN: 978-83-8295-792-1
Format: epub, mobi
W sprzedaży od: 11-10-2022
Duże Litery 51,00 zł
Duże Litery 51,00 zł
Cena inverso.pl: 51,00 zł
ISBN: 978-83-8295-416-6
Format: 160 mm x 235 mm
Liczba stron: 240
Oprawa miękka
W sprzedaży od: 07-11-2022
Dziecko wobec wojny jest zawsze ofiarą, niezależnie po której stronie frontu się urodziło.

Historie i świadectwa "wilczych dzieci", czyli wojennych sierot z obecnych terenów Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego, które jeszcze długo po 1945 roku ukrywały się w lasach.
Upadek Trzeciej Rzeszy rozpoczął się z chwilą wkroczenia Armii Czerwonej do Prus Wschodnich, pierwszego terytorium Rzeszy, do którego dotarli sowieccy żołnierze. Rosjanie wystawili Niemcom bardzo wysoki rachunek za zbrodnie popełnione przez nazistów na froncie wschodnim.

Bojowy szlak czerwonoarmistów znaczyły stosy bestialsko pomordowanych bezbronnych ludzi, masowe gwałty, grabieże, pożary i powszechna dewastacja mienia. Nikt nie był bezpieczny od żądnych zemsty sowieckich zdobywców. Śmiertelne żniwo wśród ludności cywilnej zbierał też przeraźliwy głód. Gdy umierały matki, dzieci, często kilkuletnie, zostawały same.

Według różnych źródeł w lasach i ruinach tych terenów ukrywało się około dziesięciu tysięcy sierot. Niektóre źródła podają, że nawet dwadzieścia tysięcy. By zdobyć cokolwiek do jedzenia, przemierzały pieszo wiele kilometrów. Przekradały się też na Litwę, gdzie żebrząc o żywność, miesiącami, czasem latami, tułały się od wioski do wioski. Kilka dekad później nazwano je wilczymi dziećmi.

Ktoś mógłby rzec - co to za nazwa! Ale czyż nie jesteśmy trochę, jak wilki? Razem z wilkami spędzaliśmy czas w lasach - mówi jedno z  byłych "wilcząt".
To jest prawdziwa opowieść o nich.

Wioletta Sawicka
urodziła się i mieszka na Warmii. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale zawodowo pracowała jako dziennikarka. Doświadczenie zdobywała w Polskim Radiu Olsztyn, z którym była związana przez kilkanaście lat. Zajmowała się głównie publicystyką, reporterką i dziennikarstwem śledczym. Jest laureatką kilku branżowych nagród, w tym "Ostrego pióra" przyznawanego przez BCC. Później zamieniła mikrofon na dziennikarstwo prasowe. Pracowała w "Gazecie Wyborczej" oraz pisała reportaże historyczne dla "Gazety Olsztyńskiej".
Jako autorka zadebiutowała w 2014 roku powieścią "Wyjdziesz za mnie, kotku?". Przyjęty ciepło debitu skutkował kontynuacją losów bohaterów w "Będzie dobrze, kotku" i "Jeśli się odnajdziemy, kotku", czyli potocznie zwaną przez czytelników "kocią sagą". W kolejnych latach ukazały się inne powieści obyczajowe autorki: "Dzień cudu", "Wyspy szczęśliwe", "Czas próby", "Piękna miłość" oraz pięciotomowa bestselerowa saga kresowa "Wiek miłość, wiek nienawiści" inspirowana losami kresowej rodziny autorki.
"Wilcze dzieci" to pierwsza książka Wioletty Sawickiej z gatunku literatury faktu, w którym wykorzystuje swoje reporterskie doświadczenie.